"> Dezenfeksiyon | 3E Böcek İlaçlama | 7/24 Hizmet | %100 Çözüm Whatsapp'tan Bize Ulaşın

 Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon uygulaması, cansız ortamda bulunan bakteri endoporları dışındaki patojen yani zararlı mikroorganizmaların öldürülmesi için ya da üremelerini durdurmak için yapılır. Bu işlem için kullanılan kimyasal maddelere ise dezenfektan denir. Ancak etkisi kısıtlı bir işlem olup ancak dolaysız ve büyük bulaşmaları engeller. Fiziksel ya da mekanik şekilde kullanılabilir. Ayrıca sıvı halde; fenol klorofenol, krezilol, demir sülfat, bakır sülfat, oksijenli su, tendürtiyot, oksijenli su örnek verilebilir. Kireç, trioksimetilen ve kalsiyum klorür katı;  etilen oksit, formol bubarı, kükürt dioksit, klor gibi maddeler gaz haldeki dezenfektanlara örnek verilebilir. Kuvvetli zehirler olan dezenfektanların kullanımına dikkat edilmelidir. Sağlıkta ve Tarımda sıklıkla kullanılır.

İdeal Dezenfektan Nasıl Olmalıdır?

Dezenfeksiyon işleminde kullanılan dezenfektanlar kullanımı kolay olmalıdır. Suda çözünmelidir. Organik maddelerin aktivitesini etkilememelidir. Renksiz ve kokusuz olmalıdır. Özellikle stabil ve uygun pH aralığında aktive edilebilir olmalı, ilgili malzemeye zarar vermemeli, tüm mikroorganizmalarda etkili olmalıdır. Ayrıca ideal bir dezenfektan asla toksik bir madde olmamalıdır. Dezenfeksiyon işlemi kimyasal, mekanik, fiziksel ve radyasyonla yapılabilir.  Çok sayıda dezenfektan günden güne keşfedilmektedir.

Dezenfeksiyonun Önemi

Özellikle insanlarda hastalık yapma özelliği olan mikroorganizmaların yok edilmesi için yapılan bir işlemdir.. Dezenfeksiyon sayesinde içme suları, gıda maddeleri zararlı maddelerden korunur. Başarılı bir dezenfeksiyon işlemi sayesinde daha az hastalıklarla boğuşursunuz ve yaşam kalitemiz artar. Özellikle sağlık sektöründe, içme sularında, tarımda kullanılan dezenfeksiyon sayesinde gerekli hijyenik koşullar sağlandığı için sağlığımız bozulmaz. Özellikle dezenfeksiyon işlemi sayesinde pek çok bulaşıcı hastalığın önlenmesinde ve bu hastalıklara karşı korunmasında önemli bir rolü vardır.

Dezenfeksiyon işlemi nasıl yapılır?

Termal ya da soğuk sisleme cihazları kullanılarak yapılır. Bu işlemi gerçekleştirecek kişiler gerekli teknik bilgiye ve Sağlık Bakanlığınca onaylı belgelere sahip olmalı kişiler olmalıdır. Ayrıca işlem sırasında kullanılan ürünler Sağlık bakanlığınca da onaylı kimyasal dezenfektan ilaçlar olması gerekir. Özellikle uygulama sonrasında işlem yapılan alanı kullanacak kimselere işlem ve sonrası hakkında bilgi verilmelidir. Özellikle sağlık ve hizmet sektöründe, ortak kullanım alanlarda kamusal alanlarda dezenfeksiyon işlemi yapılması gereken bir uygulamadır.

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon konusu son zamanlarda oldukça önem taşıyan hususlar arasındadır. Rutin aralıklarla yaşam alanlarının böcek, pire ve zararlı haşerelere karşı ilaçlanması salgın hastalıkların önlenmesi açısından son derece önem taşımaktadır. Yakın tarihte yaşanan korona virüs salgını sonucunda da dezenfekte işleminin önemini bir kez daha anlaşılmıştır. Kişisel imkânlarla yaşam alanlarının temizlenmesi ve ilaçlanması bazen yetersiz kalabilecektir. Bu konularda profesyonel hizmet almak son derece önem taşımaktadır. Firmamız, dezenfeksiyon konusunda nitelikli hizmet veren kurumsal çalışan yerler arasındadır. Profesyonel ve deneyimli ekibimiz yaşam alanlarını uygun şekilde ilaçlayacak ve dezenfekte edecektir. Haşerelerin türüne göre yapılacak ilaçlama işlemi, onları etkisiz hale getirirken, insan sağlığına da zarar vermeyecek özellikte ilaçlar kullanılacaktır. Kullanılan ilaçlar, Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerdir.

İş Yerlerinin Dezenfeksiyonu

Evler kadar iş yerlerinin de dezenfeksiyon işlemi son derece önem taşımaktadır. Ortamda bulunan bakteri ve virüslerin yok edilmesi için düzenli aralıklarla yapılacak dezenfekte işlemleri oldukça önem taşımaktadır. İş yerleri, pek çok kişinin bir arada yaşadığı yerler arasındadır. Burada oluşabilecek bulaşıcı bir hastalık tüm çalışanları etkileyecek ve bu nedenle hem çalışanlar hem de işletmeler olumsuz etkilenecektir. Kısa vadede zaman ve nakit ayrılmayan bu temizlik işlemleri uzun vadede önemli sonuçlar doğuracaktır. Çalışanları hastalanan bir işletme, iş gücü kaybı yaşayacaktır. Manevi açıdan yaşatacağı durumlar daha da önem taşımaktadır. İş yerlerinde zemin döşemelerindeki halılar, kir ve toz tutan yerlerdir. Pire ve ev akarları en çok buralarda yaşam bulmaktadır. Firmamız, zemin döşemelerini, telefon ahizelerini, asansör ve merdiven korkuluklarını titizlikle dezenfekte etmektedir. Kullanılan ürünler, solunmasında zarar vermeyen insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek özellikte olan temizlik malzemeleridir.

Evlerde Yapılacak Dezenfeksiyon İşlemleri

Ev gibi yaşam alanlarında küçük çocuk ve bebekler de bulunabilir. Firmamız, onların sağlığı da dikkate alarak, kalite kontrol sertifikalı temizlik ürünleri kullanmaktadır. Kapı girişleri, banyo ve mutfaklarda haşereler için etkili ilaçlama hizmeti sunulmaktadır. Kokusuz olan ilaçlama hizmeti evlerde yaşayanlara hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Apartman boşlukları ve merdivenler de firmamızca dezenfekte edilmektedir. Güvenilir ilaçlama hizmeti için firmamız ile iletişime geçilmesi önerilir.