"> Fumigasyon | 3E Böcek İlaçlama | 7/24 Hizmet | %100 Çözüm Whatsapp'tan Bize Ulaşın

 

Fumigasyon

Fumigasyon, zararlı haşerelerden korunmak için kullanılan bir koruma yöntemidir. Haşerelere, böceklere ve bakteriler üzerinde ekili olan kimyasal maddeler (fumigant) boğulması yöntemidir. Tehlikeli bir operasyon olmasından ötürü özellikle bu işlemi resmi sertifikası olan yerlerden bu hizmet alınmalıdır. Ayrıca Fumigasyon sızdırmaz bir çevrede olmalıdır. Fumigant kapalı ve hava sızdırmayan alana fumige edilir. Bu sayede işlem yayılarak zararlı canlıyı öldürecektir.  Zararlı olduğu için Fumigasyon sonrası ortam havalandırılmalıdır. Fosfin, Formaladehitb, Metil bromid, Sülfürür Florit, 1,3-dikolorpropan, Hidrojen siyanat, kloropikrin ve metil izosiyanür gibi maddeler yaygın kullanılan fumigantlardır.

Fumigasyon Nedir?

Fumigasyon, Belirli sıcaklıkta ve belirli miktarda gaz salınımı ile ortamda bulunacak mantar, böcek, haşere ve böcek yumurtaları, mikroorganizmaların yok edilmesidir. Dünya genelinde pek çok depo ve nakliye alanlarındaki zararlılara karşı mücadelede kullanılır. Özellikle yurtiçi ve yurtdışı nakliyesi esnasında oluşacak zararlıların önüne geçmek için yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Fumigant denilen maddeler katı, sıvı ve gaz formlarındaki kimyasallardır. Ancak fumigasyon işlemi sırasında gaz formunda bulunmalıdır.

Fumigantların Özellikleri

Fumigantlar insan sağlığı güvenlik açısından bazı özellikleri bulunur. Bu kuralları ihlal edilen fumigantlar asla kullanılmamalıdır. Fumigantlar kolayca ateş almalı ve patlamalıdır. Fumigasyon esnasında kolaylıkla kullanılabilmeleri için gaz haline geçmelidir. Ortam havalandıktan sonra herhangi bir kalıntı kalmamalıdır. Gıda maddelerine zarar vermemeli ve yüksek nüfuz kabiliyeti olmalıdır. Tohumları etkilememeli ve çimlenme güçlerini bozmamalıdır.

Fumigasyon Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çoğu fumigant madde ölümcül tehlikelidir. Profesyonel bir ekipten yardım alınmalıdır. İşlemin uygulanacağı yer işlem sıranda hava almamalıdır. Fumigasyon, operatör belgesine sahip en az iki uzman tarafından gerçekleşmelidir. İşlemin sonlanma esnasında tekrar fumigasyon operatörleri bulunmalıdır.

Fumigasyon Neden Gerekli?

Özellikle hijyen açısında gereklidir. Ticari faaliyetlerde uzak mesafelerdeki nakliyatlar zorunlu bir işlem haline gelmiştir. Mikrop, böcek, virüs, bakteri gibi etmenlerin ürünleri ele geçirip nüfuz etmesine, homojen olarak dağılabilme yeteneği vardır. Fumigasyon kısa sürede büyük bir alan ya da fazla sayıda ürüne uygulanabilen bir yöntemdir. İşgücü gereksiniz azdır. Bu işlem kısa sürede, büyük bir alana ya da fazla sayıda ürüne uygulanabilen bir işlemidir.

Fumigasyon

Fumigasyon böcek ve haşereye karşı yapılan bir ilaçlama yöntemidir. Ortamlarda bulunan böcek, mantar, bakteri gibi tüm zararlı haşereyi yok etmeye yarar. Fumigasyon yönteminde Fumigant adı verilen katı, sıvı ve gaz formlarındaki kimyasallar kullanılarak etkili bir ilaçlama uygulanır. Fumigantlar uygulama esnasında gaz haline dönüşür. Uygulanacağı ortamda belirli bir sıcaklık ve nem ayarlaması yapılarak bir süre ortamda kalması sağlanarak kökten çözüm sunan bir ilaçlama yöntemidir. Özellikle yaz aylarında ev ve işyerlerinde böcek ve diğer haşereler büyük bir sorun haline gelir. Kişinin kendi alacağı yöntemler yetersiz ve geçici çözümler sunar. Oysa Fumigasyon gibi profesyonel ilaçlama yöntemleri kesin çözüm olarak böcek ve haşereyi tamamen temizleyerek hijyenik bir ortam kullanımı sunar.

Fumigasyon Nasıl Uygulanır?

Fumigasyon işlemi iki farklı şekilde uygulanır. Vakum Fumigasyon ve atmosferik Fumigasyon olarak kullanılır. Hangi yöntemin kullanılacağı uygulanacak ortamın özelliğine göre değişir. Fumigasyon tarımsal ürünlerde oluşabilecek böcek, haşere, mantar, nematod, bakteri gibi zararlı maddelerin temizlenmesi ve önlenmesi için de kullanılan bir uygulamadır. Tarım ürünleri istenilen yere sevk edilmeden önce depo ve ambarlarda günlerce bekleyebilir. Ve bu esnada oluşabilecek zararın önlenmesi için Fumigasyon ilaçlama yöntemi kullanılır. İlaçlamanın yapılacağı ortama uygun yöntem profesyonel ekip tarafından karar verilerek seçilir. Vakum Fumigasyon yönteminde içerinin havası vakumlama yöntemi ile boşaltıldıktan sonra Fumigant madde gaz olarak uygulanır. Atmosferik yöntemde ise içerinin havası boşaltılmadan normal şartlarda uygulanarak yapılır. Her iki uygulamada da özel araçlar ve uygun ilaçlama yöntemleri profesyonel ekipler tarafından uygulanır.

Fumigasyon Hizmeti

Fumigasyon ilaçlama yöntemi özel hazırlanan Fumigant maddenin özel ilaçlama araçları ile yapıldığından işinde uzman profesyonel bir ekip tarafından uygulanmalıdır. Firmamız yılların verdiği tecrübe ve deneyimli ekibi ile ev ve işyerleriniz için en iyi Fumigasyon ilaçlamayı yapar. Fumigasyon ilaçlama konusunda eğitimli uzman ekibimiz ortamın durum değerlendirmesini yaparak uygun teknik ve ilaçlar ile uygulamayı gerçekleştirir. Ortamlarda meydana gelebilecek tüm zararlı haşere için kesin çözüm sunuyoruz. Fumigasyon ilaçlamada etkili ve kökten çözüm için en iyi hizmeti bizden alabilirsiniz.